Grażyna Adamczyk-Lidtke

Ten wpis był dotąd czytany 4250 razy!

Grażyna Adamczyk-Lidtke
Grażyna Adamczyk-Lidtke

Piszę od wczesnych lat dziecięcych poezję , pamiętniki i wspomnienia z podróży. Publikowałam poezję w lokalnych czasopismach „Co Jest Grane”, „Skarbnica Współczesnych Poetów”, „Bez Kurtyny” „Autograf” Wydałam niedawno trzy tomiki poezji, a w przygotowaniu mam kilka następnych książek.

Mój zawód: mgr sztuki, artysta, tancerz, choreograf, instrumentalista, cantaor – śpiewak flamenco. Urodzona w Legnicy 25.06 1949 roku.

Wykształcenie:  zdobywałam w wielu szkołach: od 1957 r. w Szkole Ćwiczeń we Wrocławiu. Zdałam maturę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, równocześnie – kilkanaście lat uczyłam się w Szkole Muzycznej gry na skrzypcach i fortepianie, a w domu na gitarze. W 1978 obroniłam dyplom (mgr sztuki) na Wydziale Projektowania Plastycznego (specjalizacja –  architektura wnętrz ) w Państwowej Wyższej Szkole Plastycznej we Wrocławiu (dzisiejszej Akademii Sztuk Pięknych).
W latach 1981-84 ukończyłam także kurs kwalifikacyjny w Ministerstwa Kultury i Sztuki, a w 1987 zdobyłam specjalizację Instruktora Tańca Flamenco –  jako pierwsza w Polsce nauczycielka – tancerka. Po wielu latach pracy nauczycielskiej w 2000 Kontynuowałam Podyplomowe Studia Pedagogiczno-Informatyczne na Politechnice Wrocławskiej  .

Od 1980 roku byłam jednym z pierwszych członków Towarzystwa Przyjaciół Kultury Iberyjskiej we Wrocławiu, od 1984 do1990 roku  prezesem Towarzystwa Polska –  Ameryka Łacińska. Przy nim organizowałam pierwsze przeglądy filmów hiszpańskich i latynoskich w Klubie Dziennikarza we Wrocławiu , powołałam pierwsze zespoły muzyczno taneczne popularyzujące kulturę iberyjską, tu kształcili się także pierwsi polscy gitarzyści i polskie tancerki flamenco. Organizowałam międzynarodowe warsztaty tańca flamenco we Wrocławiu. Stworzyłam  wieloletniego zawodowy zespół muzyczno-taneczny „Ritmo Flamenco”, z którym odbyłam ponad 600 koncertów w kraju, w Niemczech i Czechach. Byłam nauczycielem i wychowawcą gitarzystów flamenco i większości znaczących tancerek i nauczycielek flamenco w Polsce oraz twórcą zespołów tanecznych: „Manos y Tacones”, „Sol del Sur”, „Mańana”, „Mariposa”, współtwórcą i członkiem zespołu grającego muzykę Latynoameryki i Hiszpanii – „Chicos Ibericos”, oraz zespołu „Tiento Flamenco”.

W 1989 założyłam, pierwszą w Polsce Szkołę Tańca Flamenco we Wrocławiu,
a w 1990-93 pierwszą Warszawską Szkołę Tańca Flamenco powstałą przy pomocy Ambasady hiszpańskiej Estrady Stołecznej i Teatru Syrena.

Do połowy lat 80 intensywnie działałam w środowisku plastycznym i fotograficznym Wrocławia, Częstochowy i Katowic. Uczyłam w liceum ogólnokształcącym historii sztuki i plastyki.  Wiele moich prac malarskich i rysunkowych znalazło swoich nabywców w Kanadzie, Włoszech i Niemczech. Za te środki  udało mi się odbyć wiele interesujących podróży po krajach iberyjskich Europy i Ameryki Łacińskiej.

W 1987 roku złożyłam książkę do druku w Młodzieżowej Agencji Wydawniczej. Był to reportaż z podróży do Peru obfitujący we własne ilustracje – recenzowany przez Ryszarda Badowskiego – znanego podróżnika.
Książka była już w zapowiedziach wydawniczych w ok. roku 1990, kiedy nagłe zmiany w naszym kraju spowodowały likwidację zasłużonego wydawnictwa. Otrzymałam wtedy zwrot materiałów i honorarium od redaktora Foglera, ale do druku nie doszło. Teraz pracuję nad remiksem tego materiału do wydania w formie obszernej prozy reportażowej.

W latach 90 –tych byłam sprawcą Młodzieżowego Teatru Flamenco
(ostatnia premiera 1999 r.), współpracowałam także z polskimi zawodowymi teatrami w zakresie choreografii tańca hiszpańskiego oraz opracowania muzycznego sztuk Federico Garcii Lorki i Shakespeara   Były to: Teatr Współczesny we Wrocławiu, Teatr im. Cypriana K. Norwida w Jeleniej Górze, Teatr Zagłębia w Sosnowcu, Teatr Jaracza w Olsztynie.

Pisałam wtedy krótkie eseje do programów teatralnych o dramatach Garcii Lorki i do Filharmonii o tańcu i muzyce flamenco.

W 2002 roku założyłam nową szkołę tańca AKADEMIA DOM TAŃCA PAŁACYK  we Wrocławiu, która stała się także okazjonalnym miejscem spotkań  Dolnośląskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.

W roku 2010 założyłam i prowadziłam do 2015 roku stronę internetową Oddziału ZLP we Wrocławiu.

 

Zapraszam na swoją stronę autorską: http://flamencoarte.com/poezja.htm