Ten wpis był dotąd czytany 4548 razy!
Leszek alias Lesław Antoni Nowak urodził się 16 II 1942 r. w Kończyskach koło Zakliczyna nad Dunajcem. Ukończył studia historii sztuki na Uniwersytecie we Wrocławiu (1972). Jest badaczem sztuki śląskiej, malarzem i poetą. Autorem licznych opracowań z zakresu sztuki użytkowej, malarstwa, rzeźby i architektury. Pracował jako urzędnik państwowy, instruktor plastyki, nauczyciel matematyki, robotnik leśny, ratownik wodny, fizjoterapeuta, górnik i antykwariusz. Przez wiele lat był członkiem Głównej Komisji Ocen i Wycen Dzieł Sztuki Dawnej i Współczesnej w Przedsiębiorstwie Państwowym „DESA” – Dzieła Sztuki i Antyki, później prowadził własny antykwariat.
W 1999 roku założył Prywatny Ośrodek Dokumentacji, Informacji, Ochrony i Badania Sztuki Śląskiej Dawnej i Współczesnej. Od lat współpracuje z Wrocławskim Towarzystwem Naukowym.
Jako literat debiutował książką „Patchwork” 2002 r. Autor tomików poetyckich : „Dębowina” 2007 r., „Wizgot rac” 2007 r. i wielu wierszy zamieszczanych w Almanachach.
Wielokrotnie uczestniczył w Międzynarodowych Festiwalach Poezji „Poeci bez granic” w Polanicy Zdroju.
Zamieszkiwał w Kończyskach, Ząbkowicach Śląskich i we Wrocławiu, gdzie przebywa dotąd.
Od dnia 21 czerwca 2002 r. posiada Obywatelstwo Ziemi Kłodzkiej.
W dniu 18 III 2011 otrzymał tytuł: „Zasłużonego dla Gminy Ząbkowice Śląskie” (Nr dyplomu 16/2011).
W dniu 7 listopada 2013 r. nadano mu w uznaniu zasług dla Województwa Dolnośląskiego Odznakę Honorową Złotą Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego (Nr. Odznaki: 295).
W dniu 7 stycznia 2015 r. otrzymał Nagrodę Honorową „Jordan”, przyznane przez kapitułę Stowarzyszenia „Klucz” w Zakliczynie nad Dunajcem.
Jest członkiem Związku Literatów Polskich, Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków, Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego i Stowarzyszenia Opieki nad Zabytkami.
Publikował w „Schlesien” (Würzburg), „Oberschlesische Zeitung” (Opole) i „Kwartalniku Architektury i Urbanistyki“ (Warszawa).
Współpracował z tygodnikami: „Wiadomości Powiatowe” (Ząbkowice Śląskie) i „Echo Tygodnia” (Ząbkowice Śląskie), kwartalnikami: „Nietakty“ (Wrocław), „Głosiciel” (Zakliczyn nad Dunajcem) i miesięcznikami: „Akcent Polski” (South Melbourne) oraz „Gazetą Kulturalną” (Zelów).
Pozostałe dane biograficzne patrz: „Who is who w Polsce” – Encyklopedia biograficzna z życiorysami znanych Polek i Polaków, Schweiz, Zug 2003, s. 3053.