Wieczór autorski Elżbiety Kotlarskiej i Mirosława Gontarskiego 25.10.2018 r.

Ten wpis był dotąd czytany 1303 razy!

Elżbieta Maria Kotlarska jest absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, a Mirosław Jerzy Gontarski – filozofii na lubelskim Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Twórczo współpracują od 2011 roku. Elżbieta M. Kotlarska jest Prezesem, a Mirosław J. Gontarski jest Wiceprezesem Stowarzyszenia Jeleniogórski Klub Literacki w Jeleniej Górze. Są organizatorami i animatorami szeregu działań dotyczących życia kulturalnego tego miasta. W 2013 roku wspólnie z dr Aliną Bernadettą Jagiełłowicz (UWr.) zorganizowali Międzynarodowe Sympozjum w Cieplicach „Humanizm a Medycyna. Artyści dla zdrowia”. Każdego roku prowadzą międzypokoleniowe „Wielkie Wierszowania”. Współredagowali antologię „Ścieżki do Śnieżki”, która wieńczyła 70-lecie literackiej Jeleniej Góry. Oboje należą do Związku Literatów Polskich, gdzie Mirosław J. Gontarski jest Wiceprezesem Dolnośląskiego Oddziału ZLP i Członkiem Zarządu Głównego ZLP.
Elżbieta M. Kotlarska opublikowała „Sekretne związki. Karkonosze” (poetycki album ze zdjęciami artysty fotografika – Jana Kotlarskiego) (2009) oraz tomiki wierszy: „Inna wiosna” (2013), „Ryzyko wiosny” (2016) i „Flirt z haiku” (2016). Mirosław J. Gontarski opublikował poetyckie tomy: „Mirosława Jerzego Gontarskiego nie ma” (2006), „Mirosława Jerzego Gontarskiego nie będzie” (2007); „Mirosława Jerzego Gontarskiego nie było” (2010); „Mirosława Jerzego Gontarskiego nie było, nie ma i nie będzie” (2015) i „Pozwól, że zacznę od nowa…” (2016).
Niniejszy tomik nawiązuje do koncepcji Feliksa Chrzanowskiego-Szuty, który w założonym przez siebie „Ruchu Pilleus” proponował nową formę literacką: „dialog poetycki”. Polegał on na napisaniu wiersza dialogującego z wierszem innego Autora, z wykorzystaniem słów zawartych w tym wierszu. Tymczasem Elżbieta M. Kotlarska i Mirosław J. Gontarski pomysł ów podjęli i stworzyli zamkniętą publikację, zawierającą wiersze nim inspirowane. Autorzy wybrali wcześniej publikowane wiersze partnera i dopisali do nich swój poetycki komentarz. 
To pierwszy tego typu poetycki tomik z „rozmowami wierszy”.
A „rozmowy wierszy” tak jak rozmowy ludzi. To emocje, fascynacje, rozczarowania, antypatie, ale też sympatie. Wiersze pobudzają i są zachętą do dialogu, który poszerza zakres twórczego zgłębiania tematu w przestrzeni wiersza, jego idei i artyzmu. Bo „rozmowy wierszy” to rozmowy w sferze ducha. Odkrywanie tajemnicy fascynacji twórcy i odbiorcy. Życiem wierszy widzianym w nowej optyce.
Braterstwo myśli, które owocuje nowymi refleksjami i spojrzeniami.
Zaprasza do poznania!

Zapraszamy do Klubu Muzyki i Literatury
25 października 2018 r. o godz. 18.00!
Życzymy inspirującego spotkania i lektury niezwykłego tomiku!

 

Podczas spotkania koncertować będą uczennice Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ryszarda Bukowskiego:

  • ANNA WALUŚKIEWICZ uczennica kl. V wiolonczeli dr. Aldony Markowicz – Johann Sebastian Bach Preludium z II Suity d-moll
  • DOMINIKA KUZIO uczennica kl. V skrzypiec Andrzeja Woźnicy– Johann Sebastian Bach Sarabande i Gigue z II Partity