Ten wpis był dotąd czytany 3971 razy!
Katarzyna Georgiou – poetka, ur. 6. 01. 1968 roku we Wrocławiu, absolwentka Seneca College w Toronto, nauczyciel wychowania przedszkolnego oraz anglista, z zamiłowania animator kultury, inicjatorka „Strefy Bałaganu” – warsztatów literacko-plastycznych, wieloletnia wolontariuszka, działaczka na rzecz rozwoju środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym (tereny wiejskie, domy dziecka i świetlice środowiskowe). Członkini Stowarzyszenia Autorów Polskich od roku 2014. Współpracuje z Fundacją Atena i wrocławskim Stowarzyszeniem Twórców Kultury przy aktywizacji seniorów i społeczności lokalnych. Od 2018 członkini Związku Literatów Polskich.
Wiele lat spędziła na emigracji w Kanadzie, gdzie pracowała jako nauczyciel wychowania przedszkolnego w szkole laboratoryjnej Seneca College Lab School oraz jako wykładowca kursów ECE w Seneca College w Toronto. Ma również w swoim dorobku ponad 10 odczytów z warsztatami praktycznymi na temat projektów edukacyjnych z małymi dziećmi i edukacji sensoryczno-motorycznej na międzynarodowych konferencjach pedagogicznych organizacji zawodowej Association of Eary Childhood Education. Pobyt w Kanadzie to dla niej także okres fascynacji naukami i kulturą Indian.
Po powrocie do Polski pracowała 14 lat w Niepublicznym Zespole Edukacyjnym Alis we Wrocławiu jako nauczyciel. Obecnie zajmuje się tylko pracą autorską.
Współzałożycielka Biblioteki Obywatelskiej w Potaszni, gmina Milicz wraz ze Stowarzyszeniami Brapoja i Sztukater, w którym przez 4 lata była odpowiedzialna za kontakty międzynarodowe i tłumaczenia anglojęzyczne, między innymi służąc jako tłumacz spotkań Grahama Mastertona w czasie jednej z jego literackich wizyt we Wrocławiu i Strzelinie.
Autorka książek ilustrowanych sztuką dziecięcą, humorystycznych wierszy w języku angielskim oraz tomików poetyckich inspirujących każdego czytelnika. W jej dorobku znajdziemy książki poetyckie i poetycko-prozatorskie:
Indiańską ścieżką (Wrocław 2018)
Drzewa kochać potrafią (Wrocław 2017)
Komu mruczy kot (Wrocław 2016),
Światy dwa w pogoni za Leśnym Lichem (Wrocław 2013),
Dychotomia Mojej Kobiecej Natury (Tolkmicko 2010)
oraz cztery tomiki wierszy dla dzieci;
Strefa Bałaganu (Wrocław 2013),
Dziecięcy Świat – wiersze dla smyków z wyobraźnią (Tolkmicko 2010),
Funky Poems Treasury (Wrocław 2014),
Imagination’s Light (Warszawa 2011),
a także album dla kobiet Czas obietnicy – Macierzyństwo magiczne (Warszawa 2010).
W swoim dorobku ma także udział w dwóch antologiach poetyckich, jednej wydanej przez ZLP Dwanaście Salw (Wrocław-Polanica Zdrój 2015) oraz Notes Poetycki (Krosno 2016). Wzięła również udział w projekcie Radosława Lewandowskiego Kuchnia pisarza (Płock 2018), w której zamieszczono rozdział jej autorstwa.
*
Redaktor Wojciech Sodoś porównał poezję Katarzyny Georgiou i wydane tomiki, a szczególnie album „Czas obietnicy-Macierzyństwo magiczne” do ogrodu rozświetlającego szarzyznę dnia: „Czytelnik biorąc jej tomiki poezji do ręki może się spodziewać przekazu ciepła i miłości wywołujących uśmiech i refleksje”.
Profesor Miodek natomiast szczególnie zachwycił się tomikiem dla Smyków „Dziecięcy Świat” nazywając go „świeżym oddechem po tym wszystkim, co się proponuje pokoleniu mojego wnuczka”.
Katarzyna Georgiou prowadzi 2 blogi autorskie dostępne pod linkami: