Nowa książka kolegi Zbigniewa Niedźwieckiego-Ravicza

Ten wpis był dotąd czytany 296 razy!

Daisy – błękitna tożsamość to powieść o księżnej von Pless – ostatniej pani na zamku Książ i w Pszczynie. Książka powstała w oparciu o pamiętniki bohaterki oraz źródła historyczne dotyczące arystokracji europejskiej przełomu XIX i XX wieku.

Oprócz walorów literackich, powieść zawiera sporą dawkę wiedzy na temat jednej z najbardziej znanych postaci okresu belle epoque.

Chociaż świat książąt pszczyńskich zniknął już ZA horyzontem przeszłości, to jednak nie przestaje fascynować swoim blaskiem. Można się o tym przekonać choćby z lektury książki.

W 2017 roku powieść została uhonorowana nagrodą Klemensa Janickiego (Ianiciusem) za wartości literackie i historyczne.

 

Zbigniew Niedźwiecki Ravicz – prozaik, dramaturg. Zadebiutował w 2004 roku. Książką, która zwróciła  na niego uwagę zarówno krytyków, jak i czytelników, była powieść społeczno-obyczajowa „Grzech prze-milczenia”. Sporym zainteresowaniem cieszy się także zbiór opowiadań satyrycznych pt. „Przypadki małżeńskie”. W 2013 roku autor zadebiutował jako dramaturg, sztuką teatralną o Daisy von Pless. Spod jego pióra wyszło także wiele przedstawień dla dzieci i młodzieży. Pisarz jest członkiem Związku Literatów Polskich oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.